TGM.jpg
Nezávislost Československa byla prohlášena 28. října 1918 pětičlenným Národním výborem v Praze. Republika vznikla zásluhou československých legionářů, kteří dali svým úporným a statečným bojem jasně najevo, že to opravdu Čechoslováci myslí s Republikou vážně. Vznikla také zásluhou Tomáše Garrigue Masaryka, který v USA usilovně vyjednával její uznání a možný vznik oficiální cestou. Zasloužili se pak mnozí další, kteří vzniku Republiky různě napomáhali, a to jak tvorbou různých propagačních letáků a literatur, tak i účastí v nové vládě apod.

Národní výbor prosadil v zájmu uchování veřejného pořádku kontinuitu zákonů a vládl prostřednictvím dekretů. Počátečním problémem bylo sestavení československého parlamentu. Jelikož volby byly zatím nereálné, byl parlament – Revoluční národní shromáždění – poskládán na základě voleb z roku 1911 do rakousko-uherského sněmu. Slovensko bylo zastoupeno 44 jmenovanými poslanci.

Národní výbor předal své pravomoci na prvním zasedání Národního shromáždění 14. listopadu 1918, kdy byl prezidentem zvolen Tomáš Garrigue Masaryk, předsedou vlády Karel Kramář, ministrem zahraničí Edvard Beneš a ministrem vojenství Milan Rastislav Štefánik; také byl slavnostně sesazen rod Habsburků a byla přijata prozatímní ústava. Němci neměli v tomto parlamentu zastoupení žádné (odmítli se zúčastnit), přestože jich bylo více než Slováků.

Na základě poválečné deklarace prezidenta USA Thomase Woodrowa Wilsona, která hovoří o právu každého člověka na sebeurčení, se většina sudetských Němců hlásila k Německu či Rakousku. Maďaři na jihovýchodě Slovenska zase k Maďarsku.

Hranice Republiky byly však na mnoha místech stále neklidné, jelikož mnozí s jejím vznikem nesouhlasili. Na mnoha místech se hranice ustanovily v roce 1919 a na Podkarpatské Rusi až v roce 1921.

Část textu čerpána z wikipedia.org

prezidentská standarta
prezidentská standarta
Ruští legionáři

Ruští legionáři

legionáři na Sibiři
Legionáři

Legionáři

zprava: italský leg,, ruský a fancouzský
Útok rus. leg.

Útok rus. leg.

bitva u Zborova 2. července 1917
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one